SOS TELEFON - GRAD RIJEKA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj

5 posters

Go down

Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj Empty Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj

Postaj  anna pet lis 10, 2008 8:58 am

Provjereno pokrenulo: Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj
Zagreb, 09.10.2008., 23:06 | D.Š.

Općinsko državno odvjetništvo u Zadru podiglo je optužni prijedlog protiv šefa i domara zadarskog centra 'Interspar' zbog seksualnog zlostavljanja na radnom mjestu.

Dvije djelatnice zadarskog 'Interspara' u emisiji 'Provjereno' Nove TV u ožujku su ispričale svoje priče, nakon čega je državno odvjetništvo pokrenulo istragu i slučaj predalo policiji.

Mjesec dana poslije podignute su kaznene prijave.

Najveći paradoks u cijelom slučaju je da, unatoč kaznenim prijava, a sada i optužnici, šef i domar 'Interspara' još uvijek rade na istim radnim mjestima.

anna

Broj postova : 11
Registration date : 06.08.2008

[Vrh] Go down

Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj Empty Re: Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj

Postaj  anna pet lis 10, 2008 9:03 am

ajde baš me zanima što će bit od ovog...

znam toliko ljudi koji su zlostavljani na radu da mi se ponekad čini da je više zlostavljanih nego onih koji imaju normalnog šefa i suradnike... a jako se malo toga rasčisti i mislim da se problemi uglavnom rješavaju tako da ljudi daju otkaz... a zlostavljači i dalje zlostavljaju, samo sad neku drugu budalu...

Sad

anna

Broj postova : 11
Registration date : 06.08.2008

[Vrh] Go down

Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj Empty Žrtvu mobinga uhapsila policija

Postaj  ri-stud-22 pon lis 13, 2008 1:23 pm

U stan Zadranke koja je prijavila svog šefa u Intersparu Aleksandra Kneževića upala je policija jer ju je prijavio da mu prijeti telefonom. Trgovkinja tvrdi da policija štiti zlostavljača.

"Da sam znala što me čeka nakon što prijavim da me šef zlostavlja na radnome mjestu, teško bih se usudila napraviti taj korak. Ono što sam morala prolaziti nakon što sam to prijavila sto je puta gore samog mobinga. Moj pokušaj da se zaštitim pretvorio se u borbu s cjelokupnim sustavom koji je cijelo vrijeme bio na strani zlostavljača, a ne žrtve. Nažalost, u Hrvatskoj su uloge žrtve i zlostavljača zamijenjene, požalila se 31-godišnja J.B. Slobodnoj Dalmaciji.

Teško do novog posla
J.B. je još uvijek je na bolovanju, a njen šef i dalje radi u Intersparu. Kaže da je obilježena te da zbog toga ne može naći novi posao. Na njenoj strani nije ni njena liječnica, koja joj zamjera što je prijavila mobing, kada se ne može nositi s tim. Predložila joj je da da otkaz.Zaposlenica zadarskog Interspara protiv čijeg je šefa i voditelja tog centra Općinsko državno odvjetništvo u Zadru podiglo optužnicu zbog povrede prava na rad zadnjih osam mjeseci prolazi kroz pakao.

Nakon trogodišnjeg verbalnog i psihičkog maltretiranja, tada je odlučila svog šefa prijaviti u 'tišini', što zbog straha za radno mjesto i osvete nadređenoga, što zbog osude okoline koja žrtve mobinga još uvijek ne doživljava žrtvama.

Zaštitu je najprije potražila u upravi tvrtke Spar u Zagrebu tražeći samo da nju i kolegicu, koja je bila žrtva seksualnog zlostavljanja domara istog tog centra, zaštite i osiguraju im dostojanstvo na radnome mjestu. Već tu su počeli problemi.

"Uprava uopće ne reagira iako isti taj šef protiv sebe već ima prijavu dviju djelatnica zbog mobinga iz 2005. Umjesto da me zaštite, šef i uprava poduzimaju sve da mene prikažu kao lošeg radnika i lijenčinu iako sam više puta bila pohvaljena. Istovremeno počinje pritisak nadređenih na odjelu blagajni gdje sam radila, šalju me da u WC-u namijenjenom kupcima u subotu popodne perem košare", otkriva trgovkinja.

Mjesec dana nakon prijave J.B. odlazi na bolovanje, a krajem travnja policija protiv šefa zadarskog centra Aleksandra Kneževića podiže kaznenu prijavu zbog povrede prava na rad. Tada za 31-godišnju ženu počinje pravi pakao.

Nekoliko dana nakon podizanja kaznenih prijava, ispred portuna podstanarskog stana 1. svibnja dočekao ju je nepoznati muškarac s porukom "da pripazi što priča". J.B. je prijetnje prijavila policiji, ali nikada nije dobila zaštitu niti je policija radila na slučaju.

20. kolovoza oko 13 sati, u njen stan je upala policija s potpisanim nalogom za premetačinu, i to zato što je Knežević, njezin šef s kaznenom prijavom, policiji prijavio da J.B. njemu prijeti s nepoznatog broja!

Policija je u premetačini stana navodno tražila skriveni mobitel i karticu s kojeg mu je navodno slala prijeteće poruke. Kad nisu ništa našli, odveli su me u policijsku postaju i nekoliko sati ispitivali bez odvjetnika, a potom joj rekli da je uhićena.

Mlada trgovkinja je bila sva u šoku, pogotovo kada je vidjela da na uhićenici piše da je odbila pravo na odvjetnika.

Smatra da ju je policija željela zastrašiti da odustane od svega. Danas, nakon svega, da joj netko prijeti, od policije ne bi zatražila ikakvu pomoć.

"Mobing se događa mnogim ženama, pogotovo u trgovini, ali nije ni čudno što većina odabire - šutnju!", kaže mlada trgovkinja u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.



Net.hr
13.10.2008.
ri-stud-22
ri-stud-22

Broj postova : 50
Location : FIUME
Registration date : 02.12.2007

[Vrh] Go down

Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj Empty Re: Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj

Postaj  rose.kozala uto lis 14, 2008 3:44 pm

šta reći na ovo... nije ni čudo da šute i trpe...

i to će biti tako sve dok budu trpili i šutili... kad se pobune prvi, pa ostali im se pridruže, tada će imati više šanse a ti luđaci od šefova će pazit šta rade i kome to rade!

idioti!
rose.kozala
rose.kozala

Broj postova : 39
Registration date : 09.12.2007

[Vrh] Go down

Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj Empty Re: Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj

Postaj  mirela-pula sri pro 24, 2008 4:24 pm

ma, sve je to jedno veliko ništa... radnici u hrvatskoj nemaju gotovo nikakva prava, i sad slušam opet misle izmjeniti zakon... a sindikati se bune, oni ukidaju prava i to je to... radnici trpe....

Sad

a božić je...

sve najbolje svima!
mirela-pula
mirela-pula

Broj postova : 32
Registration date : 16.01.2008

[Vrh] Go down

Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj Empty Re: Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj

Postaj  abby sub vel 07, 2009 5:44 pm

treba reagirati! ljudi šute i to je najgore...
i treba pomoć psihologa i psihijatra...

abby

Broj postova : 9
Registration date : 13.12.2008

[Vrh] Go down

Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj Empty Re: Prva optužnica za seksualni mobbing u Hrvatskoj

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.