SOS TELEFON - GRAD RIJEKA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pravna bitka žrtve mobbinga

5 posters

Go down

Pravna bitka žrtve mobbinga Empty Pravna bitka žrtve mobbinga

Postaj  Admin pon stu 19, 2007 3:34 pm

Nakon što je trpjela višegodišnji mobbing u tvrtki gdje je radila, Mirja Tomas pravdu je potražila na sudu. Jadranski pomorski servis u kojem je bila zaposlena 17 godina tužila je za mobbing, a jučer je njezina odvjetnica Ingrid Barić Općinskom sudu u Rijeci poslala i tužbu zbog nezakonitog otkaza.

- Izvanredni otkaz sam dobila jer je poslodavac ignorirao tužbu za mobbing koju sam protiv njega podnijela u srpnju, a još me i dodatno optužio da sam odala poslovnu tajnu. Kakvu sam poslovnu tajnu mogla odati kada me posljednje četiri godine tako degradirao da sam od njegove tajnice postala brojačica toaletnog papira - rekla je u telefonskom razgovoru Mirja Tomas.

Do sada u Hrvatskoj ni jedan sud nije donio presudu o postojanju mobbinga, kažu u Udruzi za pomoć i edukaciju žrtvama. Zato su neki poslodavci uvjereni da on ne postoji i da se mogu nekažnjeno iživljavati na svojim radnicima.


Tužbe za mobbing završavaju otkazima

- Poznat nam je slučaj gospođe Tomas i nadamo se da će ona i slične žrtve mobbinga u Hrvatskoj koje nam se svakodnevno javljaju uskoro biti u povoljnijoj poziciji. Udruga Mobbing sudjeluje u izradi Nacrta prijedloga zakona o sprječavanju zlostavljanja na radu koji će na jesen biti u saborskoj proceduri. Naime, do sada smo se često susretali s praksom da poslodavac ignorira tužbu za mobbing, ponaša se kao da tužba ne postoji i time žrtvama uskraćuje njihovo pravo da budu odsutne s posla dok se slučaj ne riješi na sudu - rekla je Jadranka Apostolovski, predsjednica Udruge za pomoć i edukaciju žrtava mobbinga.

Prema članku 30. Zakona o radu koji govori o zaštiti dostojanstva radnika kada žrtva mobbinga podigne tužbu protiv poslodavca i o tome ga obavijesti, dok traje spor on bi morao isplaćivati plaću kao da radi. Međutim, to se u pravilu ne događa, tvrdi Jadranka Apostolovski.

- Od 2003. godine od 100-tinjak tužbi za mobbing nijedna nije riješena čak ni na prvostupanjskom sudu. Razlog tome je s jedne strane neučinkovitost našeg pravosuđa, a s druge nejasne zakonske odredbe. Sudovi nisu jedini čija je pravda nevjerojatno spora. Iz iskustva znam da je i državnom odvjetništvu trebalo čak tri godine da odgovore kako moj slučaj mobbinga nije u njihovoj nadležnosti - istaknula je Apostolovski.

Osim strpljenjem žrtve mobbinga se moraju naoružati i dokumentacijom kojom će njihove riječi postati uvjerljivije. O novcu ne treba ni govoriti, jer se promjenom radnog mjesta plaće obično smanjuju, a otkazom se gubi pravo na naknadu sa Zavoda za zapošljavanje. Tužbe i odvjetnike također treba platiti, a ishod procesa je poprilično nesiguran. Čini se, jedino što je sigurno uzrujavanja neće ni u buduće nedostajati.


Poželjna medicinska dokumentacija i dnevnik

- Predmet Mirje Tomas uzela sam isključivo zbog dva razloga. Ona ima medicinsku dokumentaciju Kliničkog bolničkog centra Rijeka i Kliničkog bolničkog centra Zagreb koja nedvosmisleno potvrđuje da je mobbing uzrokovao njezine zdravstvene tegobe. Drugo što mi je bilo važno je njezin osobni dnevnik u kojem je bilježila sve što joj se događalo. Vjerujem u našu pobjedu na sudu, iako smo cijelo vrijeme bili spremni i za razgovor s poslodavcem - rekla je Ingrid Barić, odvjetnica Riječanke Mirje Tomas.

Koliko je bilo teško pronaći dobrog odvjetnika požalila se i sama žrtva mobbinga, gospođa Tomas. Zbog utjecaja koji ima njezin sada bivši direktor, bilo je odbijanja i strahova. Tek je kod odvjetnice Barić pronašla osobu s dovoljno hrabrosti i spremnu upustiti se u potpuno novo pravničko područje.

- Za ovaj slučaj pripremala sam se oko dva mjeseca, pročitala podosta literature i pronašla odlične suradnike na Pravnom fakultetu u Rijeci. Ostale pojedinosti priprema za tužbu i proces ne bih željela otkrivati, no nismo u sve to ušli nespremni - rekla je Ingrid Barić.

U odštetnom zahtjevu osim moralne zadovoljštine, Mirja Tomas potražuje od bivšeg poslodavca 250.000 kuna odštete. Iznos nije određivan prema sličnima u Europi, nego prema našim prilikama potvrdile su i tužiteljica i njezina odvjetnica. Osim toga, gospođi Tomas na prvom je mjestu dobivanje moralne zadovoljštine, jer sve što joj se događalo posljednjih godina bio je veliki udar na njezino samopouzdanje.


IZVOR:
http://www.javno.com/
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 10
Location : Rijeka
Registration date : 19.11.2007

http://www.sos-telefon.hr

[Vrh] Go down

Pravna bitka žrtve mobbinga Empty Re: Pravna bitka žrtve mobbinga

Postaj  iva-osijek sub pro 08, 2007 2:00 pm

nevjerojatno kako to sve sporo ide!
ja nisam imala takvih problema, ali godine čekanja da sudovi, državna odvjetništva i ostali počnu radit svoj posao jednostavno izluđuje... frustrira kad čovjek mora pravdu čekati godinama... kad konačno dođe, to onda i nije više pravda!
Mad
iva-osijek
iva-osijek

Broj postova : 49
Registration date : 21.11.2007

[Vrh] Go down

Pravna bitka žrtve mobbinga Empty Re: Pravna bitka žrtve mobbinga

Postaj  ri-stud-22 čet pro 20, 2007 8:50 pm

e da...
moraš bit faca da kreneš protiv poslodavca...
pogotovo ako to znači da ćeš bit bez posla neko vrijeme...
a i kasnije naći posao nije najjedostavnije...
jer si ti uvijek onaj / ona koji je išao /išla kontra šefa...

nepopularno!
ri-stud-22
ri-stud-22

Broj postova : 50
Location : FIUME
Registration date : 02.12.2007

[Vrh] Go down

Pravna bitka žrtve mobbinga Empty Re: Pravna bitka žrtve mobbinga

Postaj  rose.kozala sub sij 05, 2008 1:27 am

ma, takvi ljudi su u biti jadni i iskomplesirani; boje se konkurencije, pa onda na taj način pokušavaju eliminirati one kojih se boje...
rose.kozala
rose.kozala

Broj postova : 39
Registration date : 09.12.2007

[Vrh] Go down

Pravna bitka žrtve mobbinga Empty Re: Pravna bitka žrtve mobbinga

Postaj  laura pon lip 15, 2009 5:42 pm

a neki dan sam čula da nema ni jedne presude za mobbing u hrvatskoj!?
ljudi pa to je sramota!

kakva pravna bitka! nema je! unaprijed poraz!!

pa jesu ti suci normalni???

laura

Broj postova : 2
Registration date : 21.11.2008

[Vrh] Go down

Pravna bitka žrtve mobbinga Empty Re: Pravna bitka žrtve mobbinga

Postaj  iva-osijek sri ruj 09, 2009 11:36 pm

razočarana sam s ovo državom, sucima, ljudima...

baš sam razočarana!
iva-osijek
iva-osijek

Broj postova : 49
Registration date : 21.11.2007

[Vrh] Go down

Pravna bitka žrtve mobbinga Empty Re: Pravna bitka žrtve mobbinga

Postaj  Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.